14 Nisan 2013 Pazar

Soru Dolu Suikast


Suriye‘nin en büyük dini alimlerinden biri olarak kabul edilen Ramazan El Buti‘nin ölümü ile ilgili şok görüntüler ortaya çıktı. Patlamadan sağ kurtulduğu görülen Buti’nin yanına yaklaşan bir kişi ünlü alimi kucakladıktan sonra, Buti’nin kanlar içinde yığıldığı görülüyor. İnternette dünden bu yana hızla yayılan bir video büyük tartışma yarattı. Videoda Suriye’nin tanınmış Sünni din adamı Şeyh Muhammed Ramazan el Buti’nin ölüm anı görülüyor. Suriye halkının Devlet Başkanı Beşar Esad‘dan sonra televizyonlarda en sık izlediği isim olan el Buti’nin ölümü de ülkenin resmi medyasında iki yıldan fazla süredir devam eden ayaklanmalar boyunca en fazla haber yapılan konu oldu. Haberlerde yoğun koruma altındaki Şeyh’in Şam’da bir camiye düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybettiği bildirildi. Patlama El Buti’nin torunu ile 50 civarında öğrencinin de ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden oldu. Ancak internette yayınlanan ve gerçek olup olmadığı henüz teyit edilemeyen video, el Buti’nin ölümüyle ilgili soru işaretleri yarattı.


1929 yılı Şırnak doğumlu islam alimi Ramazan el-Buti (ortada) Suriye rejimi destekçilerindendi.
Görüntülerde Şeyh el Buti’nin vaazı sırasında kürsüsünün önünde ufak bir patlama oluyor. Bir parlama ve duman bulutu yaratan patlama sonucu ne kürsü sarsılıyor ne de kamera titriyor. Üç saniye sonra dumanlar dağılırken Şeyh’in toparlanmaya çalıştığı ve kafasından kayan kavuğunu düzelttiği görülüyor. Duman tamamen dağılmış olmasa da el Buti’nin üzerinde herhangi bir yara olmadığı açıkça anlaşılabiliyor. Bu noktada görüntüye siyah giysili bir erkek giriyor. Kameranın önünde duran bu erkek el Buti’ye bir şey yapıyor ve Şeyh’i ekranın sol tarafına gelecek şekilde yeniden yatırıyor. 5 saniye içinde el Buti’yi bu vaziyette hareketsiz bırakıp ortadan kayboluyor ve bir daha da görünmüyor. Daha sonra beş erkek daha görüntüye giriyor, Şeyh’i kaldırıp oturtmaya çalışıyor. Ancak bu noktada el Buti’nin elden ayaktan kesildiği ve ağzından ve kafasının sol tarafından kanlar aktığı görülüyor. 29 saniyelik video bu noktada sona eriyor. Videonun başında konuşma duyulurken patlamadan sonraki kısımlar tamamen sessiz.

Bu görüntüler çok ciddi bir tartışma yarattı. Videonun el Buti’ninölüm anları olduğu ortada ancak kendisini öldüren şeyin ne olduğu belli değil. Açıklamaların aksine patlama nedeniyle hemen hayatını kaybettiği ortada. Yaralanmış olsa bile durumunun ölümcül olmaması dikkat çekiyor. Dahası patlama kürsüdeki kağıtları bile uçuracak kadar büyük değil. Bombanın kürsünün altına yerleştirilmiş olma ihtimali söz konusu ancak patlamanın ardından kürsünün yerinde kalması bu seçeneği de eliyor. El Buti’ye yaklaşan kişilerin herhangi bir panik ya da acil durum havasında olmamaları, sükunetlerini korumaları da dikkat çekici. Dahası hareketleri fazlasıyla çalışılmış ve profesyonel bir görüntü sergiliyor. Yanına yaklaşan kişi el Buti’yi vurmuş ya da bıçaklamış gibi görünmüyor ancak bir şey enjekte etmesi ya da yutturması mümkün. Bu kişi yanından ayrıldığı anda da Şeyh ya ölmüş ya da ölüyor.

Videodaki gibi bir patlamanın 50 kişinin ölümüne neden olması mümkün. Ancak hem iktidarın hem de muhaliflerin aynı rakamları vermesi biraz dikkat çekici. Dahası Şeyh’in cenazesini gören bazı tanıklar, el Buti’nin şakağında bir kurşun yarası olduğunu öne sürmüştü. Suriye televizyonunda olayın ardından yayınlanan görüntülerde de bazı yüzeysel yıkım izleri olmakla birlikte 50 kişiyi öldürecek bir patlamanın yaratacağı hasar görülmüyordu. Esad rejimi saldırıyı el Buti’nin öğrencileri arasına karışan bir intihar bombacısının gerçekleştirdiğini, bir organize saldırı olmadığını duyurmuştu. Saldırıyı hem iktidar hem de muhalefet kınamıştı. El Buti’ye müdahale edenlerin profesyonelliği bir yana, Şeyh’in rejim tarafından öldürülmüş olabileceği iddiaları da gündeme geldi. Ancak Esad rejiminin her durumda kendisine destek çıkan Sünni bir din adamını neden öldürmek isteyeceğini de açıklamak güç. Video yayınlandıktan sonra Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Muaz el Hatib bir açıklama yaparak, “Belli ki planlı ve soğukkanlı bir cinayet. Onu öldürenlerin Allah cezasını versin” dedi.

Hiç yorum yok: