21 Nisan 2013 Pazar

Para Üzerine Büyük Oynayanlar-Süleyman Yaşar


  • Dünya Bankası, Kuzey Kıbrıs olarak andığı KKTC’de kumarhaneler ile off-shore bankacılığın, karapara aklamanın birinci kaynağı olduğunu bildirdi. (Şubat 2006)
  • Lefkoşa’da bir Türk bankasının şube müdürü Mahmut Karımış’ın 7.5 milyon lirayla ortadan kaybolması, offshore skandalını ortaya çıkardı. KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar’a gelen ihbarla başlayan operasyonda, Türk bankalarının Malta gibi ülkelerde offshore hesabı açarak, kayıt dışı bavulla para transferi yaptığı ortaya çıktı. (Temmuz 2012)
  • Güney Kıbrıs Rum Kesimi, bankalarındaki her 2 Euro’dan biri Ruslara ait. Silah kaçakçılığı için adeta bir üs olarak kullanılan adada, kara para aklamak için 24 saat içinde kolayca şirket kurulabiliyor. (Şubat 2013)
  • Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in damadı Anti Lutisos’un, Euro Grup ile yapılan görüşmeler öncesinde batan Laiki Bankası’ndan yurtdışına 21 milyon euro transfer etmesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde şok etkisi yarattı. (Nisan 2013)
  • Vergi cenneti olarak bilinen Güney Kıbrıs Rum kesiminde, AB’nin bankalardaki tüm paralardan yüzde 6,75 ile 9,9, faiz gelirinden ise yüzde 20 kesinti kararı üzerine halk şoka girdi. Karardan en fazla karapara diye nitelenen Rus sermayesi etkilendi. (Nisan 2013)
  • Başbakan Yardımcısı Ali Babacan‘ın ABD’de açıkladığı üçüncü Varlık Barışı‘nın ayrıntıları netleşmeye başladı. Ekonomi yönetimi yeni barış için dünyada başlayan offshore skandalını fırsata çevirecek adım atmaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemede 5 yıl önce çıkan kanundaki yurtdışı tabirinin vergi cennetlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi öngörülüyor. Bu gerçekleşirse, İngiltere hükümetinin desteklediği Vergi Adaleti Ağı tarafından hazırlanan raporda 158 milyar dolar olarak belirtilen Türk işadamlarına ait zulaların da Türkiye’ye getirilmesi sağlanacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı konusunda bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiğini belirtti. (Nisan 2013)
Rus iktisatçılarına göre, Güney Kıbrıs’ta bankalardaki mevduatlara el konulması aslında ABD yönetiminin bir oyunu. Çünkü ABD yönetimi giderek artan kendi borçlarını ödeyemeyeceği için sahneye Güney Kıbrıs senaryosunu koydu ve ileride bu senaryoyu dünya genelinde hayata geçirecek. Peki ABD niye borçlarını ödeyemeyecek? Ödeyemeyecek çünkü Amerikan milli gelirinin sadece yüzde 20′si reel kesimin üretiminden kaynaklanıyor. Kalan yüzde 80′i finansal spekülasyondan oluşuyor. Ve her yıl ABD ekonomisinin borçları yüzde 10 büyürken milli geliri ancak yüzde 2 artıyor. Hatta ABD, finansal borçlarını bütün küresel ekonomiye yaydığı için ve küresel ekonominin büyüme hızı da ortalama yüzde 4 olduğundan, ABD borçlarının ödenmesi mümkün görünmüyor.
Gelelim Rusların iddia ettiği yeni finansal dünya organizasyonuna. Rusya’da yayımlanan Pravda’da Lyuba Lulko imzalı yorum haberde, İngiltere’nin AB’den ayrılarak ABD ve Almanya ile eski dünyanın üç güçlü oyuncusu olarak finansal akımların küresel çapta yeniden dağılımını tasarladıkları ileri sürülüyor. Bu yeni tasarıma göre, Avrupa’nın reel ekonomisi zayıf olan çevre ülkeleri yeni kurulacak sistemde yer almayacaklar. Sadece güçlü reel ekonomiye sahip ülkeler merkezde toplanacaklar. Böylece şimdikinden farklı güçlü bir AB kurulacak. Bu arada Avrupa’daki ve ABD’deki vergi cennetleri olan Lüksemburg, Malta, İrlanda, Andorra, Liechtenstein, Gibraltar, Madeira, Delaware, Bermuda, Cayman Islands, Virgin Islands ve diğerlerinde bulunan ABD, İngiltere ve Almanya vatandaşlarına ait paralar önceden çekilecek. Neden mi? Çünkü Ruslar, Güney Kıbrıs’taki Alman, İngiliz ve ABD vatandaşlarının paralarının Avrupa Merkez Bankası’ndan acil finansman desteği sağlanarak önceden haber alınıp başka hesaplara transfer edildiğini ve bu yolla Güney Kıbrıs batığının Rusların üzerine yıkıldığına inanıyorlar. Dolayısıyla yeni finansal dünya düzeninde vergi cennetlerine yatırılmış olan diğer ülke vatandaşlarına ait paralara bundan böyle Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi el konulacak. Böylece finansal sistemin reel ekonomiyle uyumsuz olan borç piramidinin maliyeti Rus oligarklarının, Çin, Brezilya, Hindistan, Meksika, Türkiye, Körfez ülkeleri gibi gelişen ülkelerin zenginlerinin sırtına yüklenecek.
Anlayacağınız Rusların yaptığı hesaba göre, ABD’nin oluşturduğu borç piramidini ödemesi mümkün değil. Bu nedenle ABD, Almanya ve İngiltere ile birleşip yeni bir düzen getiriyor. Eski dünyanın bu üç oyuncusu finansal akımların yeniden dağılımını yapacaklar. Bu arada olan gelişmekte olan ülke zenginlerinin paralarına olacak. ABD’nin hesapsız borçlanmasının bedelini onlar ödeyecek. 

Hiç yorum yok: