23 Ekim 2012 Salı

Şeytan Neden Kalem'e Düşman? - Erol Elmas


Şeytan Neden Kalem'e Düşman?


Oktan Keleş’in ASA Kitabı (ve diğer kitapları) günümüzde oynanan oyunların perde arkasını anlatması bakımından oldukça büyük önem arz etmektedir. Bugün, karşı karşıya olduğumuz oyunların birçoğu Oktan Keleş’in kitaplarında açıkça anlatılmaktadır. Mesela ASA’da “harfler ve yazı sırrı” ile olan bölümleri okuduğumuzda  kendimize şu soruyu soruyoruz:
Şeytan neden Kalem’e düşmandır?
Oktan Keleş, Asa Kitabı’nda, harflerin ve yazının sırlarını, doğuşunu şu şekilde anlatmaktadır :
"ADEM (AS)’A İNDİRİLEN (İLK HARF) YAZININ İNSANLIĞA SUNULAN İLK MALZEMESİ
Âdem (as)’e, insanlığa indirilen ilk yazı harf malzemesi, ilk harf “çizgi”dir. Düz çizgi; yani “elif” diye adlandırılan, Kur’an’ın da ilk harfi. Elif harfinin harf oluş sırrı: Elif çizilirken yukarıdan aşağıya çizilir; tıpkı vahyin yukarıdan aşağı indirilmesi gibi… (Allah yukarıdan münezzehtir.)
Düz çizgi ilk harf kabul edildi. Bu çizgi Âdem (as)’a yazının ilk malzemesi olarak verildi ve Yüce Allah (cc) Âdem (as)’a bu çizgiyi, malzemeyi nasıl kullanacağını öğretti. Âdem (as) Rabb’inden öğrendiği metotla bu ilk malzeme olan düz çizgiyi eğerek, bükerek, yan yana, üst üste koyarak, bölerek bu ilk malzemeden diğer harfleri meydana getirdi. Bugün kullanılan tüm harfler -hangi alfabe olursa olsun- bu düz çizgi olan, adına “elif” denen harften türemiştir. Elif harfi Arapça’da A – E – İ sesleriyle okunabilir. Bizim elif deyişimiz bu harfin tanımıyla alakalıdır.
Yazı kalem denen aletle yazılır. Kalemin kendisi de bizzat düz çizgi gibidir. Tıpkı elif harfi gibi… Bu kaleme “İlkel bir alet.” Diyenler olabilir. Şimdiki teknolojide bu aletin yerini almaya çalışan bilgisayar klavyelerindeki tuşları vs... örnek gösterenler olabilir. Fakat “kalem” -teknolojik olsun ya da olmasın- tüm yazı yazan aletlerin sembolüdür.
Âdem (as) bu çizgiyi (elif harfi) büktü, kıvırdı. “B” harfini vs…diğer harfleri öğrendi. İnsanlık da bu düz çizgiyi tıpkı ataları Âdem (as) gibi büktü, yan yana, üst üste koydu, yeni yazılar meydana getirdi. Ne meydana geldiyse bu düz çizgiden, ilk harf “elif”ten türemedir.
Bu türetilen harflere yeni sesler verdiler…
*
Âdem’in ilim öğrenmesinde, yazı yazmasında kullandığı alet olduğundan,Şeytan kaleme de düşmandır. Bu yüzden İblis bizzat yazı yazmaz; şerlilere yazdırır. Şeytan öğretilerini Şeytanîlere; yandaşlarına fısıldar, üfler. İblis’in taktiği ve metodudur.
“FISILDAMA, GİZLİ KONUŞMA ŞEYTAN’DANDIR.” Mücadele / 10
KABALA BU FISILTININ, ÜFLEMENİN ÖĞRETİSİDİR. "
Oktan Keleş'in Asa Kitabı'nın (59-60-61 vd.) sayfalarında Kalem'in öneminden bahsetmektedir.

Kalem ve yazının sırları böyle anlatılıyor, Asa Kitabı'nda.
 Kalem’in başka ne gibi faydaları var, özellikle öğrenme çağındaki çocuklar üzerinde: İşte araştırma neticesinde ortaya çıkan sonuçlar:

Beyin Gelişimi İçin Kalemle Yazın!

"Hayatın her alanında klavyeler yaygınlaştıkça, kalemin sessizce günlük hayattan çıkması dikkat çekti. Ancak son yıllarda art arda yapılan araştırmalar, kalemle yazmanın beyinsel gelişim ve yaratıcılık açısından oldukça önemli olduğunu ortaya çıkardı.
Klavye bağımlılığının doğurduğu tehlike özellikle çocuklar için daha büyük. Klavyeler sosyal hayat içinde daha çok yer aldıkça yeni kuşaklar daha fazla SMS ve email yazıp, daha az kalem kullanıyor. Okullarda bile artık daha çok bilgisayar klavyesi kullanılıyor. Ancak bilim insanları bunu çocukların beyin gelişimi açısından oldukça sakıncalı bir gelişme olarak görüyor.Kalemle yazmanın çocuğun bilişsel ve beyinsel gelişimi açısından önemine işaret eden bilimsel araştırmalar, kalemle yazmanın çocuğun yaratacılığını artırdığını ve düşüncelerini aktarma yeteneği kazandırdığına dikkat çekiyor.
Wisconsin Üniversitesinden psikolog Virginia Berninger, 2’nci, 4’ncü ve 6’ncı sınıfa giden ilköğrenim öğrencileriyle yaptığı testlerde, kalem kullanıldığında öğrencilerin, klavyeye göre daha hızlı yazmalarının yanı sıra, kompozisyonlarda çok daha özgün düşünceler dile getirdiklerini tespit etti. Berninger’in araştırmaları, yazı yazarken parmak hareketlerinin beynin düşünme, dil ve kısa dönem hafıza bölümlerini harekete geçirdiğini tespit etti.Indiana Üniversitesinin yakın zamanlarda yaptığı bir araştırmada da, bir grup çocuğa harfleri yazdırırken diğer gruba sadece hazır fişler gösterildi. Daha sonra iki grubu da, beyin aktivitesini tarayan özel bir MRI cihazına sokan bilim insanları, bir yandan da harfleri çocuklara gösterdiler. Birinci grubun beynindeki sinirsel hareketlenmelerin çok daha yoğun ve yetişkinlerinkine yakın olduğu tespit edildi.
UZAKDOĞUDA SORUN DAHA BÜYÜK
Ağustos ayında yayınlanan bir araştırmada da Japonya ve Çin’de kalem kullanımının azalmasıyla ciddi bir eğitim sorunu başladığına dikkat çekildi. Kendilerine özgü alfabeleri olan bu iki ülkede çocuklar, harfleri hatırlamakta büyük zorluk yaşıyor. İlköğrenim sürelerince alfabeyi oluşturan binlerce şekli ezberleyen çocuklar, sonraki yıllarda yaygın şekilde klavye kullandıkları için kalemle yazı yazamıyorlar. Bilim insanları bu durumu, "karakter hafızası kaybı" şeklinde nitelendiriyor. Çin’de bu yaygın sorun için "Tibiwangzi" kelimesi bile üretildi. Bir Çinli öğrenci, "Kalemi elime aldığımda alfabenin birçok karakterini hatırlayamıyorum bile. Bütün kültürünü unutmak gibi" dedi.-
ÇÖZÜM YİNE BİLGİSAYAR DÜNYASINDA MI?
Yeni dokunmatik ekranlı iPhone ve iPad türü bilgisayarlar, ekranda parmakla ya da özel kalem kullanarak yazılan yazıyı, dijital harflere dönüştürerek email’de ya da twitter mesajlarında kullanılabilir hale getiren yeni yazılımlarını satışa sundu. Yeni kuşaklar için yazı yazmayı yeniden eğlenceli hale getirmeye başlayan bu uygulamalar ve Japonya’da iPhone’un "kanji kentei" adlı karakter testi oyunu hem çocuklar arasında hem de yetişkinler arasında son dönemin en popüler oyunlarından birine dönüştü.
EDEBİYATÇILAR BİLİMADAMLARINDAN ÖNCE FARKETTİ
Kalemle yazmanın beyinsel gelişim ve yaratıcılık üzerindeki olumlu etkisi her ne kadar bilim dünyasının gündemine son yıllarda girse de edebiyatçılar bu ilişkiyi çok daha önceden görerek belirtmişlerdi. Paris Review dergisinin 1985 yılı Kış sayısında yayınlanan röportajda, "Yazılarının çoğunu daktilo ile mi yazıyorsun" sorusuna yazar Robert Stone, "Evet, ta ki tasvirinde zorlandığım ya da takıldığım noktalara kadar. Bu durumlarda hemen kalemle yazmaya başlıyorum. Daktilo ya da klavye ile yazarken, acele etmemeniz gereken bir yerde acele edebiliyorsunuz. Böyle yapınca da yazıda nüansı, zenginliği, berraklığı kaybedebiliyorsunuz. Kalem, berraklığa zorlar" cevabı veriyor.

İlmin anahtarı olan Kalem’e, Şeytan neden düşman ve neden ortadan kaldırmak istiyor?Çünkü Şeytan, ilme, öğrenmeye düşman. Öğrenmenin önüne geçmek için birçok yönteme başvurmaktadır. İstiyor ki, cahiller çoğalsın... 
 Şimdi mesele daha iyi anlaşılmıştır sanırım.  
 Biz artık Kalem (ELİF) yerine, FARE (MAUSE) kullanıyoruz…Kalem’in birçok sırrı olmasına rağmen…


Hiç yorum yok: